Wydarzenia

Krwiobus

Życie w każdej kropli

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale jeśli oddajesz krew – jesteś właśnie taką osobą!

Bo krew to lek, którego nie da się zastąpić niczym. Niezbędny i ratujący życie w przypadku urazów i rozległych operacji, a także w przebiegu niektórych chorób.

 

W Północnej zależy nam na tym, żeby tworzyć wokół galerii wspierającą się nawzajem społeczność. Zachęcamy Was do dbania o zdrowie swoje i innych, a można to zrobić właśnie poprzez oddanie krwi!

Dlatego w sobotę, 7 października 2023 r. po raz kolejny przed głównym wejściem do Galerii Północnej od strony ul. Trakt Nadwiślański stanie specjalny krwiobus, w którym możecie podzielić się tym cennym płynem pod opieką profesjonalistów, w bezpieczny i komfortowy sposób.

 

Akcja prowadzona jest przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka". Nad przebiegiem akcji czuwa również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

 

Jak można się zarejestrować, żeby wziąć udział w akcji? W dniu wydarzenia – od godziny 10:00 do wyczerpania dostępnej puli numerków.  Punkt poboru krwi czynny będzie do 15.00.

 

Kolejne akcje zaplanowane są w każdą pierwszą sobotę miesiąca: 4.11.2023 oraz 2.12.2023.

 

Dlaczego warto oddać krew?

Dbasz o swoje zdrowie!

Dzięki udziałowi w akcji, otrzymasz wyniki laboratoryjnych badań krwi, które dla krwiodawców są przeprowadzane całkowicie bezpłatnie.

Badanie krwi to coś, o czym często zapominamy, z powodu braku czasu i nadmiaru obowiązków. Pozwala ono na wstępną ocenę stanu zdrowia, a jeśli wyniki wzbudzą w Tobie jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie skonsultuj je z lekarzem.

Dbasz o zdrowie innych!

Dzielisz się bezcennym, wyjątkowym płynem, który może ocalić czyjeś życie.

Pokazujesz też, że czujesz się częścią wspólnoty, która troszczy się o innych jej członków i dajesz doskonały przykład innym.

 

Kto może być krwiodawcą?

Wystarczy, że jesteś osobą, która:

 • jest w wieku od 18 do 60 lat
 • waży minimum 50 kg
 • cieszy się dobrym zdrowiem
 • posiada przy sobie dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport)

 

Jak się przygotować do oddania krwi?

W przeddzień wizyty w lrwiobusie należy bezwzględnie zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. Pełną listę przeciwwskazań do oddania krwi znajdziesz TUTAJ>>

W dzień samej akcji warto zadbać o lekkie, zdrowe śniadanie i dobre nawodnienie organizmu, więc zamiast kawy dobrze jest tego dnia wybrać sporą ilość wody lub soku oraz unikać zbędnego wysiłku fizycznego.

 

Jedną z najczęstszych przyczyn niedopuszczenia dawców do oddania krwi zbyt niski poziom hemoglobiny. Aby tego uniknąć, stosuj odpowiednią dietę bogatą w żelazo!

Jakie produkty zawierają najwięcej żelaza?

 • Płatki zbożowe
 • Pieczywo ciemne i graham
 • Chleb żytni pełnoziarnisty
 • Suszone śliwki, figi i rodzynki
 • Polędwica wołowa, salami, wątróbka, kaszanka
 • Sardynki, łosoś
 • Buraki, szpinak, pietruszka (korzeń)
 • Kakao, czekolada
 • Migdały, orzechy pistacjowe i ziemne.

Wchłanianie żelaza ułatwia witamina C, soki owocowe czy obecność mięsa w posiłku natomiast utrudnia je kawa, herbata, napoje typu cola, mleko, produkty bogate w błonnik.

 

Gorąco zachęcamy do udziału w wydarzeniu i mamy nadzieję, że pomaganie wejdzie Wam w krew!

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się o najważniejszych wydarzeniach, najnowszych promocjach i akcjach specjalnych

Zobacz także