Komunikaty prasowe

Leonardo da Vinci w Warszawie. Można zobaczyć aż 78 machin genialnego artysty

Skrzydłowiec, helikopter, a nawet rower i czołg sprzed 500 lat. Aż 78 modeli maszyn zaprojektowanych przez Leonardo da Vinci i odtworzonych przez włoskich inżynierów, można oglądać na wystawie w Galerii Północnej. To pierwsza tak duża ekspozycja machin inspirowanych projektami genialnego artysty, wynalazcy i filozofa, która odbywa się w Warszawie.

Leonardo da Vinci namalował „Mona Lisę” i „Damę z gronostajem” – obrazy, które każdy zna doskonale. Był jednak też odkrywcą i wynalazcą, który wyprzedzał swoją epokę. Jak bardzo można przekonać się na interaktywnej wystawie, którą do 30 lipca czeka w Północnej.

Na specjalnie aaranżowanej powierzchni, mającej ponad 1 tys. m kw., zgromadzono aż 66 drewnianych modeli różnych XVI-wiecznych wynalazków, a także 12 olbrzymich konstrukcji odtworzonych w skali 1:1, które da Vinci zaprojektował na prawie 6 tysiącach stron swoich notatek.

Wśród nich są m.in. machiny wojenne, które mistrz wymyślił dla Ludwika Sforzy, słynny ornithopter, czyli lotnia, która przypomina ptasie skrzydła,  spadochron z Codex Atlanticus, śruba powietrzna będąca prototypem śmigłowca, urządzenia samojezdne, a nawet pojazdy bojowe, które przypominają współczesne czołgi.

Ponadto odwiedzający zobaczą mechanicznego lwa, który jest prekursorem robota, latającą łódź, model katapulty i planetarium, pierwszy w historii rower,  a także wiele ciekawych wynalazków m.in. koparkę, szlifierkę do luster, regulowaną drabinę, prasę drukarską, żurawia, most przenośny, a nawet koło wodne, niemal identyczne jak to, które kręci się w ogrodach na dachu Północnej.

– Przygotowana wystawa to przekrój najciekawszych projektów mistrza renesansu, dająca wgląd w umysł prawdziwego geniusza. Zwłaszcza, że wśród wielu pokazywanych w Północnej machin, można znaleźć takie, których działanie zrozumiano dopiero w XIX i XX wieku – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

–  Co więcej, na ekspozycji nie brakuje wynalazków, które leżały u podstaw wielu współczesnych dokonań z zakresu inżynierii morskiej i lądowej, lotnictwa czy hydrauliki. Pokazuje to, jak wszechstronnym człowiekiem był da Vinici i jak bogatą zostawił po sobie spuściznę nie tylko w dziedzinie malarstwa, ale też techniki – dodaje.

Ciekawostką jest to, jak stworzono modele. Każdy z nich powstał na bazie oryginalnych rysunków da Vinci, które posłużyły zespołowi włoskich inżynierów i rzemieślników za instrukcję. Oprócz tego, każde z urządzeń wykonano z drewna, co jest ukłonem w stronę materiału, z jakiego korzystał sam mistrz. Do zaprojektowania maszyn wykorzystano też najnowsze technologie cyfrowe.

Zjawiskowe machiny nie są jednak jedyną atrakcją wystawy. Dla zwiedzających przygotowano też mikromuzeum m.in. z „Damą z gronostajem”, „Ostatnią Wieczerzą” czy „Madonną Littą”, do którego można…prawie włożyć głowę i zrobić sobie zdjęcie.

– Wystawa to okazja, aby lepiej poznać jednego z największych artystów i wynalazców w historii. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby, które znają już jego twórczość, jak również najmłodsi, przed którymi odkrywamy wyobraźnię i wszechstronność da Vinci. To poznanie ułatwia fakt, że część pokazywanych modeli jest interaktywna – zachęca Barbara Andrzejewska.

Wystawę „Machiny Leonarda da Vinci” można oglądać do 30 lipca na 1. piętrze Galerii Północnej. Czynna jest 7 dni w tygodniu  (również w niedziele niehandlowe) w godzinach od 12.00 do 20.00. Wstęp jest biletowany. Bilet normalny kosztuje 13 zł, ulgowy 10 zł, grupowy 7 zł (opiekunowie bezpłatnie). Bez opłat wchodzą dzieci do 100 cm wzrostu, a także osoby powyżej 75 r.ż.

Udostępnij

Kontakt
dla prasy

Tomasz Pietrzak

Head of Retail & Property PR Projects
Guarana Public Relations

509 106 256 gp@guaranapr.pl Background

O Galerii Północnej

Galeria Północna to nowoczesna, rodzinna galeria handlowa w północnej części Warszawy, pierwsza czwartej generacji w tej części miasta. Mający 64,8 tys. m kw. obiekt stworzony został z myślą o osobach uwielbiających zakupy, ale także aktywną formę spędzania czasu wolnego. Na ofertę galerii, obejmującą aż 15 segmentów, składa się dziś niemal 200 najemców. Tenant-mix Północnej wypełniają tak znane marki jak m.in.: H&M, Reserved, Sinsay, Mango, Guess, Kappahl, TK Maxx, HalfPrice, Tatuum, New Yorker, Vistula, CCC, Deichmann, MODIVO x eobuwie.pl, 4F, Puma, New Balance, Intersport, Martes Sport, Wittchen, Tous, W.KRUK, Apart, Yes, Douglas, Rossmann, Sephora, Inglot, Empik, RTV Euro AGD, iSpot, Media Expert, Sony Center, Duka, home&you i Homla. Operatorem spożywczym galerii jest natomiast Carrefour. W centrum mieści się także fitness klub Zdrofit, 11-salowe kino Cinema City, a także 22 lokale gastronomiczne, które można znaleźć przy komfortowej strefie food court, w strefach relaksu na dachu, ale także przy alejach handlowych.  Galeria Północna to centrum handlowe w stolicy posiadające największy  ogród na dachu, w którym można znaleźć m.in. unikalną w skali światowej tężnię solankową, ogromne murale, w tym 3D i place zabaw dla dzieci. W obiekcie można podziwiać także światowej klasy sztukę -  w centralnym punkcie galerii wznosi się najwyższa w Polsce, 22-metrowa rzeźba ze stali nierdzewnej „Wir” autorstwa Oskara Zięty. To także pierwszy obiekt w Warszawie zaprojektowany z tak dużą troską o środowisko, co potwierdza certyfikat LEED (Leadership in Energy & Environmental Design).

O GTC

Grupa GTC jest wiodącym inwestorem i deweloperem działającym na rynku nieruchomości, koncentrującym się na Polsce i stolicach krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu prawie 30 lat działalności, GTC wybudował w Europie Środkowo-Wschodniej 78 nowoczesnych obiektów biurowych i handlowych o wysokim standardzie, o łącznej powierzchni 1,4 mln m kw. Obecnie GTC aktywnie zarządza portfelem nieruchomości komercyjnych, na który składa się 43 budynków komercyjnych oferujących ok. 754 tys. m kw. powierzchni biurowej i handlowej do wynajęcia w Polsce, Węgrzech, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Ponadto Grupa realizuje 440 tys. m kw. powierzchni komercyjnej w stolicach Europy Środkowo Wschodniej, z których ponad 33 tys. m kw. są w trakcie budowy. Akcje GTC S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu.