Ogrody na dachu

OGRODY GALERII PÓŁNOCNEJ TO UNIKALNA W SKALI OGÓLNOPOLSKIEJ PRZESTRZEŃ. SPEŁNIAJĄCY NAJWYŻSZE, EKOLOGICZNE STANDARDY ZIELONY DACH ZAJMUJE OKOŁO 5 TYS. M2.

Ogrody na dachu Północnej, znajdujące się na 2. piętrze galerii, są dla klientów miejscem relaksu na świeżym powietrzu przy okazji zakupów. Sprawdzają się również doskonale jako przestrzeń do organizacji nietuzinkowych wydarzeń, z których słynie Galeria Północna. Każdego roku w ogrodach pojawiają się nowe aranżacje i inwestycje a infrastruktura jest sukcesywnie rozwijana. Przestrzeń obsadzona kolorowymi roślinami, mała architektura sprzyjająca wypoczynkowi na świeżym powietrzu, place zabaw dla dzieci, tężnia solankowa, niezwykłe murale i miejsca do biesiadowania przy posiłkach – relaks w ogrodach zachwyca wszystkich odwiedzających!

Dach pokryty roślinnością to nie tylko piękne miejsce, ale także ekologiczna inwestycja w przyszłość planety i dobrostan okolicy. Do jego licznych zalet należy fakt, że gromadzi on wodę deszczową i tym samym pochłania jej nadmiar w trakcie ulew, zmniejszając ryzyko przeciążenia sieci kanalizacyjnej. Gromadzona deszczówka wykorzystywana jest do podlewania bogatego nasadzenia. Roślinny dach wyłapuje również zanieczyszczające atmosferę pyły i przetwarza CO2 w czysty tlen, poprawiając jakość powietrza w okolicy. Obniża temperaturę budynku w gorące dni, przyczyniając się do zmniejszenia ilości energii zużywanej przez klimatyzację, a także zmniejsza poziom hałasu w otoczeniu. Przestrzeń pełna roślin daje schronienie wielu gatunkom owadów, motyli i ptaków, co przekłada się na poprawę bioróżnorodności i większą szansę na przetrwanie tych stworzeń w mieście.

Takie ogrody pełnią ważną rolę, zwłaszcza w miastach na Zachodzie, gdzie nie ma tyle zieleni, co w stolicy. W przypadku Galerii Północnej ogrody na dachu wspomagają także regulację termiczną całego obiektu.

Pora na eko-potencjał Północnej

Tężnia solankowa i inne atrakcje

W ogrodach na dachu Galerii Północnej działa jedyna w Polsce tężnia zlokalizowana w centrum handlowym. Tężnia solankowa ma cztery i pół metra wysokości i dziesięć metrów długości. Konstrukcja z drewna i tarniny jest zasilona solanką sprowadzaną z uzdrowiskowej miejscowości Zabłocie, mającą największe stężenie jodu na świecie. Roznoszący się wokół tężni mikroklimat przypomina powiew morskiej bryzy, a zawarte w nim minerały wykazują właściwości prozdrowotne. W tej części ogrodów powstała przestrzeń, w której klienci mogą się w pełni wyciszyć i zrelaksować, wdychając nasycone cennymi mikroelementami powietrze lub obserwując kolejną wodną atrakcję. To mierzące ponad 2 metry koło wodne. Na dobre samopoczucie wpływa obserwacja koła oraz wytwarzany przez nie delikatny, uspokajający szum wody. Koło wodne w ogrodach Galerii Północnej jest wykonane z dębiny. Podobnie, jak pozostałe atrakcje ogrodów, zostało zaprojektowane w trosce o środowisko. Jego mechanizm działa w obiegu zamkniętym i jest zasilany deszczówką.

Wyjątkowym, artystycznym przedsięwzięciem jest najnowszy mural o powierzchni 235 m², co czyni go jednym z największych poziomych murali w Polsce. Wewnątrz muralu na zadaszeniu świetlika artyści umieścili tajemnicze źródło, z którego wypływa woda, a kontynuacją dzieła jest malowidło zlokalizowane na chodniku tuż obok niego. Przedstawia ono niezwykle realistyczny, dający wizualny efekt 3D wodospad ze skałami i roślinnością. Obraz ten stanowi fantastyczne tło do zdjęć, stwarzając wrażenie, że człowiek znajduje się wśród rwących potoków wodospadu.

Atrakcje w ogrodzie

Galeria Północna wyznacza nowe standardy w zakresie ochrony środowiska. Należąca do GTC Galeria Północna otrzymała certyfikat LEED na poziomie Gold.