Wydarzenia

Krwiobus

Co? Zbiórka krwi

Kiedy? 03 Sierpnia, 10:00 - 15:00 (sobota i każda kolejna pierwsza sobota miesiąca)

Gdzie? Przed głównym wejściem do Północnej, od strony ul. Trakt Nadwiślański

Dla kogo? Osoby pełnoletnie, spełniające kryteria opisane niżej  

KRWIOBUS PRZY PÓŁNOCNEJ

Fakty są takie: krwi nie da się wyprodukować, pozyskana od dawców ma swój ograniczony termin przydatności, a co najważniejsze to m.in. z niej przygotowuje się leki ratujące życie i zdrowie. Jest niezastąpiona!

Dołącz do honorowych krwiodawców, a jeśli już nim jesteś – z chęcią zobaczymy Cię znowu w krwiobusie przy Północnej.

Krwiobus stanie przy głównym wejściu do Północnej. Aby oddać krew, należy się zarejestrować w dniu wydarzenia. Rejestracja trwa od godziny 10.00 do wyczerpania puli numerków. Krwiobus obsługuje dawców do 15.00.

Akcja prowadzona jest przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Białokrewka. Nad przebiegiem akcji czuwa również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

 

Garść informacji dla krwiodawców

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?

Każdy, kto spełnia poniższe warunki:

·         jesteś w wieku od 18 do 60 lat;

·         ważysz minimum 50 kg;

·         cieszysz się dobrym zdrowiem;

·         posiadasz przy sobie dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Odpowiednio się przygotuj

Dzień przed oddaniem krwi zrezygnuj ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. W dniu oddania krwi zadbaj o lekkie i pożywne śniadanie, ale także o dobre nawodnienie organizmu. Lepsze od kawy będą: woda mineralna i soki owocowe. Nie przeciążaj się zbytnio i zrezygnuj ze zbyt dużego wysiłku fizycznego.

KTO NIE MOŻE ODDAWAĆ KRWI?

To m.in. osoby po świeżych, drobnych zabiegach chirurgicznych, jak np. usunięcie zęba. To także osoby przeziębione i będące mniej niż dwa tygodnie po ustąpieniu objawów. Inne infekcje również wykluczają. Pełną listę przeciwwskazań do oddania krwi znajdziesz TUTAJ>>

Trzymaj poziom! Hemoglobiny

Jedną z najczęstszych przyczyn niedopuszczenia do oddania krwi jest zbyt niski poziom hemoglobiny. Aby tego uniknąć, stosuj dietę bogatą w żelazo. Ten cenny pierwiastek znajdziesz m.in. w płatkach zbożowych, ciemnym pieczywie, ale przede wszystkim w polędwicy wołowej, salami, wątróbce czy kaszance. Dobre będą ryby, jak sardynki czy łosoś, ale też warzywa. Tu z kolei postaw na buraki, szpinak i korzeń pietruszki. Są też bogate w żelazo przekąski: czekolada, kakao, migdały i orzechy ziemne. Wchłanianie żelaza ułatwia witamina C.

Dzieląc się krwią, ratujesz zdrowie i życie.

Zapraszamy gorąco!

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się o najważniejszych wydarzeniach, najnowszych promocjach i akcjach specjalnych

Zobacz także